Kansainväliset kontaktit international@elokapina.me
Media, lehdistö ja sosiaalinen media media@elokapina.me
NVDA- ja muut koulutukset koulutus@elokapina.me
Lakiasiat ja lahjoitukset lakituki@elokapina.me
Tekninen tuki helpdesk@elokapina.me
IT-palveluiden ylläpito yllapito@elokapina.me
Yleiset ja yhteistyökyselyt info@elokapina.me

Työryhmät

Työryhmät tai "piirit", kuten itseorganisoituvassa terminologiassa niitä kutsumme, muodostavat kansallisen organisaation ytimen. Jokaisella ryhmällä on oma vastuualueensa, josta se huolehtii itsenäisesti.


Paikallisryhmät

Extinction Rebellion Finland toimii eri puolilla Suomea paikallisryhmissä. Paikallisryhmät ovat matalan kynnyksen tapa osallistua toimintaan. Täältä löydät tarkemmat tiedot Elokapinan tämänhetkisistä paikallisryhmistä.

Espoo espoo@elokapina.me
Helsinki helsinki@elokapina.me
Joensuu joensuu@elokapina.me
Jyväskylä jyvaskyla@elokapina.me
Kotka kotka@elokapina.me
Kuopio kuopio@elokapina.me
Lahti lahti@elokapina.me
Lappeenranta lappeenranta@elokapina.me
Oulu oulu@elokapina.me
Pori pori@elokapina.me
Rovaniemi rovaniemi@elokapina.me
Tampere tampere@elokapina.me
Turku turku@elokapina.me

Yhteisöryhmät

Elokapina pyrkii olemaan liikkeiden liike. Jos haluat ottaa osaa ammatillisen, uskonnollisen tai muun yhteisöryhmän kontekstissa, niin yhteisöryhmät ovat oikeat paikat toimia.

XR Nuoret nuoret@elokapina.me
XR Kristityt kristityt@elokapina.me
XR Lääkärit laakarit@elokapina.me
XR Yliopisto xrstudents@elokapina.me
Eläinkapina finland@animalrebellion.org
Queerkapina queerkapina@elokapina.me

Media ja lehdistö

Viimeisimmät tiedot aktioista ja niiden mediakontakteista löydät Media-sivulta.

Voit ottaa yhteyttä meihin myös sosiaalisessa mediassa:


Turvallinen yhteydenotto

Asioissa, jotka vaativat erityistä yksityisyydensuojaa, tavoitat meidät myös tarvittaessa salatulla sähköpostilla:

PGP-salausavain info@elokapina.me osoitteelle / xrfinland@protonmail.com / xrfinland@tuta.io

Huomaathan, että protonmailin ja tutanotan tapauksessa vahva salaus on oletuksena käytössä vain lähetettäessä palveluiden omiin osoitteisiin. Olemme kuitenkin listanneet ne tähän PGP:n lisäksi, koska niitä saattaa olla PGP:tä helpompaa käyttää.