Internationella kontakter international@elokapina.me
Media, press och social media media@elokapina.me
NVDA och annan utbildning koulutus@elokapina.me
Rättshjälp och donationer lakituki@elokapina.me
Helpdesk helpdesk@elokapina.me
Administration av IT-tjänster yllapito@elokapina.me
Allmänna frågor och förfrågningar om samarbete info@elokapina.me

Arbetsgrupper

Arbetsgrupperna, eller "distrikten" som vi kallar dem i självorganiseringsterminologin, utgör kärnan i den nationella organisationen. Varje grupp har sitt eget ansvarsområde som den förvaltar självständigt.


Lokalgrupp

Extinction Rebellion Finland arbetar i lokalgrupper över hela Finland. Lokala grupper är ett sätt att engagera sig med låg tröskel. Här hittar du mer information om aktiva lokalgrupper i Elokapina.

Espoo espoo@elokapina.me
Helsinki helsinki@elokapina.me
Joensuu joensuu@elokapina.me
Jyväskylä jyvaskyla@elokapina.me
Kotka kotka@elokapina.me
Kuopio kuopio@elokapina.me
Lahti lahti@elokapina.me
Lappeenranta lappeenranta@elokapina.me
Oulu oulu@elokapina.me
Pori pori@elokapina.me
Rovaniemi rovaniemi@elokapina.me
Tampere tampere@elokapina.me
Turku turku@elokapina.me

Samhörighetsgrupper

Elokapina stärvar att vara rörelsernas rörelse. Om du vill engagera dig inom ramen för en yrkesmässig, religiös eller annan samhällsgrupp, är samhällsgrupper den rätta platsen den rätta platsen för dig.

XR Läkare laakarit@elokapina.me
XR Unga nuoret@elokapina.me
XR Kristna kristityt@elokapina.me
XR Universitet xrstudents@elokapina.me
Animal Rebellion Finland finland@animalrebellion.org
Queer rebellion queerkapina@elokapina.me

Media och press

För den senaste informationen om aktioner och dess mediakontakter, se Mediesidan.

Du kan också kontakta oss på sociala medier:


Säker kontakt

I ärenden som kräver särskilt integritetsskydd kan du också nå oss via krypterad e-post:

PGP-salausavain info@elokapina.me osoitteelle / xrfinland@protonmail.com / xrfinland@tuta.io

Observera att stark kryptering för protonmail och tutanota är endast aktiverad som standard när du skickar till tjänsternas egna adresser. Vi har dock listat dem här utöver PGP eftersom de kan vara lättare att använda än PGP.